Intel Sosyal Medya İlkeleri

Bu sayfada Intel'in sosyal medyayla ilgili resmi kuralları yer almaktadır. Bu kurallar, Intel.com'daki ve/veya diğer sitelerdeki web günlüklerinde, wiki'lerde, sosyal paylaşım ağlarında, sanal dünyalarda veya diğer herhangi bir sosyal medyada içerik oluşturan veya içeriğe katkıda bulunan Intel çalışanları veya müteahhitleri için hazırlanmıştır. Intel adına sosyal medyaya katkıda bulunan herkesin bu kuralları anlayacak ve kurallara uyacak şekilde eğitim almasını bekliyoruz. Kurallara uymamanız durumunda ilerideki katılım şansınızı riske atmış olursunuz. Yeni teknolojiler ve sosyal iletişim araçları çıktıkça bu kurallarda da değişiklik yapılacaktır. Bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmak için lütfen zaman zaman bu siteyi ziyaret edin.

Katılım

Çevrimiçi işbirliği olanağı sağlayan ve giderek yaygınlaşan platformlar, müşterilerle, iş arkadaşlarımızla ve dünyanın geri kalanıyla ilişki kurmamız için yeni yöntemler sunarak çalışma şeklimizi kökten değiştiriyor. Bu platformlar, karşılıklı etkileşim için yeni bir model oluşturuyor ve sosyal paylaşım ağlarının olanakları sayesinde daha güçlü ve daha başarılı iş ilişkileri kurabileceğinize inanıyoruz. Ayrıca Intel'de yaptığımız işle ve önem verdiğimiz konularla ilgili görüşlerinizi kamuoyuyla paylaşma fırsatı bulmuş oluyorsunuz.

Sosyal medyaya katkıda bulunuyorsanız lütfen aşağıdaki kurallara uyun:

  • Kendi uzmanlık alanınızla sınırlı kalarak Intel'de ve dünyada olup bitenleri kendi bakış açınızdan ve size özgü bir şekilde anlatın.
  • Anlamlı ve diğerlerinin haklarına saygı gösteren yorumlar gönderin. Başka bir deyişle, istenmeyen postalar göndermekten ve konuyla ilgisi olmayan veya hakaret sayılabilecek yorumlarda bulunmaktan kaçının.
  • Bir yazıyı göndermeden önce her zaman durup düşünün. Bir yoruma yanıt vermeniz gerekiyorsa, yanıtınızı zamanında yazın.
  • Başkalarının fikri mülkiyet haklarına ve gizliliklerine saygı gösterin.
  • Başka birinin fikrine katılmıyorsanız, bunu uygun ve kibar bir dille belirtin.
  • Intel Davranış KurallarıDosya Tipi ve Boyut: PDF 596KB'na ve Intel Gizlilik Politikası'na uygun davranın.

başa dön

Katılım Kuralları

Açık olun. Sosyal medya ortamında dürüst olup olmadığınız kolayca fark edilir. Intel'deki işinizle ilgili bir web günlüğü tutuyorsanız gerçek adınızı kullanın, Intel için çalıştığınızı belirtin ve şirket içindeki rolünüzü açıklayın. Tartıştığınız konuyla özel bir ilginiz varsa, bunu belirtin. Açık olma kuralı kimliğiniz ve Intel ile ilişkiniz için geçerlidir. Telif hakkıyla korunan bilgiler ve içerikler söz konusu olduğunda gizliliği koruyun.

Sağduyulu olun. Açık olma konusundaki çabanızın Intel'in gizlilik politikasını ve şirket dışındaki ticari konuşmalara dair yasal ilkelerini çiğnemediğinden emin olun. Intel'e özel konuları veya şirket içinde yapılan konuşmaları yayınlamadan veya aktarmadan önce izin alın. Beyanların doğru olması ve okuyucuları yanıltmaması, iddiaların kanıtlanabilir ve onaylanabilir olması gerekir. Ürün değerlendirmelerinin şirket dışında duyurulabilmesi için ilgili ürün değerlendirme ekibi tarafından onaylanmış olması gerekir. Gerekli izinleri almadıkça, yasal konular, hukuk davaları veya davalı olduğumuz taraflar hakkında kesinlikle yorumda bulunmayın. Rakip şirketler hakkında yazmak istiyorsanız, konuya hakim olduğunuzdan ve gerekli izinleri almış olduğunuzdan emin olun. Kendinizi, kişisel bilgilerinizi ve Intel'in Gizli bilgilerini koruma konusunda her zaman akıllıca davranın. Yayınladığınız bilgiler çok geniş bir kitleye ulaşacaktır. Bu nedenle içeriği dikkatle seçin.

Bildiğiniz konularda yazın. Özellikle Intel ve Intel'in teknolojileri söz konusu olduğunda, kendi uzmanlık alanınızda yazılar yazmaya ve yorum yapmaya özen gösterin. Intel ile ilgili bir konuda yazıyorsanız ancak Intel'deki uzmanlığınız farklı bir konudaysa, yazınızda bunu açıkça belirtin. Yazarken birinci tekil şahıs kipini kullanın. Yazılarınız Intel dışındaki bir web sitesinde yayınlanacaksa, aşağıdakine benzer bir sorumluluğun reddi metni ekleyin: "Bu sitedeki yazılar kendi görüşlerimi yansıtmaktadır. Intel'in fikir, strateji ve görüşlerini de temsil ettiği yönünde bir sonuç çıkarılmamalıdır." Ayrıca, marka, ticari marka, telif hakkı, adil kullanım, ticari sırlar (işlemcilerimizi ve metodolojimiz dahil olmak üzere), gizlilik ve finansal bilgilerin açıklanması ile ilgili yasalara lütfen uyun. Bu konuda bir sorunuz varsa Intel hukuk departmanına başvurun. Yazdıklarınızın sorumluluğunun size ait olduğunu lütfen unutmayın.

Algılananın gerçek sayılacağını unutmayın. Çevrimiçi sosyal paylaşım ağlarında, genel ve özel, kişisel ve profesyonel bilgiler arasındaki ayrım çok net olarak algılanmaz. Kendinizi bir Intel çalışanı olarak tanıttığınız anda, hissedarlarımız, müşterilerimiz ve kamuoyu gözünde uzmanlığınıza ve Intel'e dair bir izlenim oluşturursunuz. Ayrıca iş arkadaşlarınız ve müdürleriniz de sizinle ilgili bir izlenim edinir. Lütfen hepimizi gururlandıracak bir şekilde davranmaya özen gösterin. Sunduğunuz içeriğin işinizle veya Intel'in değer ve standartlarıyla uyumlu olduğundan emin olun.

Sohbet havasını koruyun. Okuyucularınıza, profesyonel bir ortamda gerçek kişilerle konuşuyormuş gibi hitap edin. Başka bir deyişle, fazlasıyla "ağdalı" bir dil kullanmaktan kaçının. Kişiliğinizi yansıtmaktan ve aklınızdakileri dile getirmekten kaçınmayın. Okuyanlarda yorum yapma veya yanıt yazma isteği uyandıracak bir içerik sunmanızda da yarar olabilir. Okuyucularınızı yorum yapmaya teşvik edin. Aynı konuda yazılar yayınlayan diğer kişileri belirterek ve içeriğinizin paylaşılmasına veya başka sitelerde yayınlanmasına izin vererek sohbet olanağını artırabilirsiniz.

Bir katkıda bulunuyor musunuz? Ortalıkta milyonlarca sözcük var. Sizinkilerin okunmasını sağlamanın en iyi yolu, insanların değer vereceği şeyler yazmaktır. Intel'in sosyal iletişimi müşterilere, iş ortaklarına ve çalışanlarına yardımcı olmalıdır. İnsanları düşünmeye teşvik etmeli ve bir topluluk duygusu oluşturmalıdır. Yazdıklarınız insanların bilgilerini veya becerilerini arttırmalarına, işlerini geliştirmelerine, işlerini daha iyi yapmalarına, sorunları çözmelerine veya Intel'i daha iyi anlamalarına yardımcı oluyorsa önemli bir katkıda bulunmuşsunuz demektir.

Sorumluluğunuz: Yazdıklarınızın sorumluluğu tümüyle size aittir. Intel adına sosyal paylaşım ağlarına katılmak bir hak değil, fırsattır; dolayısıyla ciddiye alınmalı ve saygı gösterilmelidir. Intel adına katılmak istiyorsanız, Digital IQ eğitiminden geçin ve Social Media Center of Excellence'a başvurun. Intel Davranış KurallarıDosya Tipi ve Boyut: PDF 596KB'na uyun. Bu kurallara ve Intel'in Davranış Kuralları'na uymazsanız katılım şansınızı riske atmış olursunuz. Daha fazla bilgi edinmek için social.media@intel.com adresine başvurun. Lütfen üçüncü tarafların sitelerinde belirtilen hüküm ve koşullara da uyun.

Heyecan yaratın. Intel, hem ticari, hem kurumsal sosyal sorumluluk sahibi bir şirket olarak pek çok alanda dünyaya, teknolojinin geleceğine ve insanlar arasındaki iletişime büyük katkıda bulunuyor. Ticari etkinliklerimiz giderek artan bir şekilde yüksek değerli yeniliklere odaklanıyor. Öğrendiğimiz ve yaptığımız heyecan verici şeyleri dünyayla paylaşmak, başkalarından bir şeyler öğrenebilmek için yeni kanallar açmak istiyoruz.

Lider olun. Sağlıklı bir tartışma ile kışkırtıcı bir tepki arasında çok ince bir çizgi olabilir. Rakiplerimizi veya Intel'i kötüleyen yorumlardan kaçının. Sizi eleştiren veya yazdıklarınızı kötüleyen herkese cevap vermeniz gerekmez. Bakış açınızı, insanları kışkırtmayan ama farklı görüşlerin paylaşılmasına olanak tanıyan bir şekilde yansıtmaya çalışın. Politika ve din gibi bazı konular kolayca hassas bir noktaya gelebilir. Bu konularda lütfen dikkatli ve özenli olun. Görüşlerinizi bir kez yayınladıktan sonra geri alamazsınız. Sert bir tartışma başlarsa durdurmanın çok zor olacağını lütfen göz önünde bulundurun.

Hata mı yaptınız? Bir hata yaparsanız hatanızı kabul edin. Dürüst bir şekilde ve bir an önce hatanızı düzeltin. Bir web günlüğü tutuyorsanız, gerekirse daha önce yazdıklarınızda değişiklik yapın ama bu değişikliği okuyucularınıza açıklamayı ihmal etmeyin.

Emin değilseniz bekleyin. Yayınlamak üzere olduğunuz yazıyla ilgili en küçük bir endişeniz bile varsa, endişenizi göz ardı edip "gönder" düğmesine basmayın. Biraz zaman ayırıp bu kuralları yeniden inceleyin ve sizi rahatsız eden noktayı bulup düzeltmeye çalışın. Hala endişeleriniz varsa, yazınızı yöneticinizle veya hukuk departmanıyla birlikte gözden geçirmenizde yarar olabilir. Neyin yayınlanacağına dair son karar, dolayısıyla yazının tüm sorumluluğu, size aittir. Emin olmadan hareket etmeyin.

başa dön

Yükleniciler ve Destekler

Intel açıklık ilkesini destekler. Sosyal medya (web günlüğü, Twitter, forumlar ve diğer sosyal medya araçları) yazarlarımızın ilişkilerini ve aldıkları desteği açıkça belirtmelerini ve Intel ürünleriyle ilgili beyanların doğru ve kanıtlanabilir olmasını sağlamaya önem veriyoruz.

Intel tarafından sözleşmeli olarak çalıştırılan, ürünlerini tanıtmak üzere seçilen veya başka bir şekilde desteklenen sosyal medya uzmanlarının Intel'in Sponsorluğu, Seçimi veya Teşviki ile Sosyal Medya Sitelerinde Yazı Yayımlama İlkeleri'ne uyması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu kurallar çerçevesinde Intel tarafından desteklendiğinizi veya başka bir şekilde size ödeme yapıldığını açıklamanız gerekir. Web günlüğünüz, ilkelerimize uygunluğunun yanı sıra ürün ve beyanların doğruluğu açısından da izlenecektir.

başa dön

Moderasyon İlkeleri

Moderasyon, bir içeriğin sitede yayınlanmadan önce gözden geçirilmesi ve onaylanmasıdır. (Bu uygulama, ister intel.com sitesinde, ister başka bir sitede yer alsın, Intel adına yazılan her tür sosyal medya içeriği için geçerlidir.) Intel, üçüncü taraf web sitelerinde yayınlanan ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak adlandırılan içeriği desteklemez ve bu tür içerikle ilgili hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu kural, metin girişi ve yüklenen dosyalar (video, resimler, ses, yürütülebilir dosyalar, belgeler) için geçerlidir.

Intel, kullanıcıların katılımını kesinlikle teşvik eder, ama sosyal medyayı herkes için güvenli bir yer haline getirebilmek amacıyla bazı kurallara uyulmasını bekler. Intel, ayrıca, istenmeyen postalarla ve kötü amaçlı içerikle mücadele edebilmek için otomatik denetimler de kullanır. Intel tarafından şirket içinde hazırlanan içeriğin moderasyondan geçmeyeceğini lütfen unutmayın. Başka bir deyişle, gerekli eğitimden geçmiş olmaları koşuluyla, web günlüğü yazarlarımızın yazılarını bir onay almadan, doğrudan yayınlamalarına izin veriyoruz.

Ön moderasyon. Bir site, kullanıcıların içerik göndermeden önce kayıt yaptırmasını zorunlu kılsa bile, basit bir kullanıcı adı ve e-posta ile kişinin kimliği gerçek anlamda doğrulanamaz. Dolayısıyla, riski minimuma indirip güvenliği maksimuma çıkarmak için kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriğin yayınlanmadan önce moderasyondan geçmesini (ön moderasyon) zorunlu kılıyoruz.

Topluluk moderasyonu. Oturmuş, sağlıklı topluluklarda düzenli kullanıcılar tarafından uygulanan grup moderasyonu çok iyi sonuç verebilir. Bazı durumlarda ön moderasyon yerine bu moderasyonun kullanılmasına izin verilir. Bunun için başvuruda bulunmak ve onay almak gerekir.

Çevrimiçi ortamda dengeli bir görüş alış verişi. İçerik ister ön moderasyondan, ister topluluk moderasyonundan geçiyor olsun, aşağıdaki üç ilkeye uyun: İyi, Kötü, ama Çirkin Olmayan. İçerik olumlu da olsa, olumsuz da olsa, konuyla ilgiliyse, Intel'in lehine veya aleyhine olmasına bakmaksızın içeriği onaylarız. Ancak içerik çirkin, saldırganca, kötüleyici veya tümüyle bağlam dışındaysa, içeriği reddederiz.

Son güncelleme tarihi: Mart 2010