Select a location for
Intel Education
Home ›Intel® Education Initiative › Asia Science Educator Academy 2011 › Program and Agenda ›
Program and Agenda

Day 1: November 30 (Wednesday)

Time

Program

Session Lead

Venue

08:00-08:30
(30min)

Registration

All

4F Art Hall Lobby

08:30-09:00
(30min)

Opening & Welcome Remarks

  1. Unwoo LEE, President, NSM
  2. Jeansoo Chung, Director, KOFAC
  3. Gretchen Kalonji, ADG,UNESCO

Art Hall

09:00-09:45
(45min)

Overview of ASEA2011
Delegate Intro & Expectations

  1. Moderator: Yvonne Flores

Art Hall

09:45-10:30
(45min)

Introduction on Country Action Plan & Working Group(WG) Plan

  1. Moderator: Yvonne Flores and Shweta Khurana

Art Hall

10:30-11:00
(30min)

Break

All

Art Hall

11:00-11:20
(20min)

Opening Keynote Address

  1. Shelly Esque,

Vice President, Legal and Corporate Affairs
Director, Corporate Affairs Group
President, Intel Foundation

Art Hall

11:20-11:30
(10min)

Group Photo

All

Art Hall

11:30-12:30
(60min)

Poster Session

  1. Moderator: William F. Rigney
  2. Asian countries

Art Hall

12:30-13:30
(60min)

Lunch over continued poster discussion (Japanese Lunch Box)

All

Art Hall

13:30-14:30
(60min)

Innovative Shop Talk Series
-Shop Talk I: Today’s Creativity & Character Education in England (25min)
-Shop Talk II: STEM Curriculum – focusing on Math(25min)
-Q&A(10min)

  1. Moderator: Carol Qin
  2. Paul Collard, Chief Executive at Creativity, Culture & Education (CCE) U.K
  3. Andrew Isaacs, Director of the Center for Elementary Mathematics & Science Education, Univ. of Chicago

Art Hall

14:30-16:00
(90min)

STEAM Curriculum Workshop
(Intel® Future Scientist Program)

  1. Moderator: Shweta Khurana
  2. Instructor: Agnes Nathan, vice president, Learning Links Foundation

Art Hall

16:00-16:10
(10min)

Break & walk to 1F (Mugunghwa Hall)

All

 

16:10-16:25
(15min)

Grand Opening of Science & Creativity Annual Conference
-Opening Remarks
-Welcome Remarks
-Congratulatory Remarks

 

  1. Hyeryun Kang, President, KOFAC
  2. Juho Lee, Education Minister
  3. Shelly Esque, President, Intel Foundation

1F
Mugunghwa Hall

16:25-18:00
(95min)

Plenary Sessions
-Enhancing Science literacy through informal Science Education
-Science Popularization

 

  1. Carole Neves, Director, Smithsonian
  2. Gretcen Kalonji, ADG, UNESCO

Mugunghwa Hall

18:00-19:20
(80min)

Evaluation & Networking

  1. Moderator: Carol Qin

Mugunghwa Hall

19:20-21:30
(130min)

Dinner & Show(Performance)
-Legend of Flower II

Together with local VIPs + ASEA

B1
Theatre Restaurant

Day2: December 1 (Thursday)

Time

Program

Speaker

Venue

08:00-08:30
(30min)

Announce Day 2/Review Day1

  1. MC: Yvonne Flores

Art Hall 4FL

08:30-09:00
(30min)

Innovative Shop Talk Series
-Shop Talk III: Creating and sustaining a STEM early college high school model (30min)

  1. Moderator: Carol Qin
  2. William F. Rigney, District STEM Instructional Specialist, Marlborough Public School, US.

Art Hall

09:00-11:00
(120min)

Country Panel Dialogues I: STEAM Policies

  1. Key STEAM policies in order to build competitive nation: challenges and collaborations
  2. Lessons learned from Asia

-Fostering students for science and technology: Form policy to action and implementation (15min)

-The Successful Roles of the Science Society of Thailand under Patronage of H.M. the King in Promoting Science /Strengthening S&T(15min)

-Building a Culture of Research at PSHS
(15min)
-STEAM Policy in India (15min)

  1. Moderator: Yvonne
  2. Panel Speakers: Asia countries

 

 

  1. Dr. Nobuo Ueno (Japan)

 

 

  1. Dr. Limpaseni Tipaporn (Thailand)

 

 

  1. Dr. Josette Biyo (Philippines)
  1. Dr. Daya Pandey (India)

 

Art Hall

11:00-11:30
(30min)

Coffee Break

All

Art Hall

11:30-12:30
(60min)

Country Panel Dialogues II: STEAM Curriculum

  1. Key STEAM curriculum available & how to collaborate
  2. Lessons learned from Asia

-Science & research curriculum in Pakistan (15min)
- Inspiration of ‘Learning by Doing’ IBSE Program in China after 10 Years Practice (15min)

  1. Moderator: William F. Rigney
  2. Panel Speakers: Asia countries

 

 

  1. Dr. Ahsan Feroze (Pakistan)
  1. Mr. Jianzhong Zhou (China)

 

Art Hall

12:30-14:00
(90min)

 

Lunch & Visit to STEAM Exhibition

All

2F Four Season Buffet
*Exhibition:
B1 Grand 1 Rm

14:00-14:45
(45min)

Open Forum: Intel® Future Scientist Program discussion

  1. Moderator: Shweta Khurana & Agnes Nathan

4F Art Hall

14:45-16:00
(75min)

Working Group Discussion : identifying focus areas/champions

  1. Moderator: Yvonne Flores

Art Hall

16:00-16:30
(30min)

Break

All

Art Hall

16:30-18:00
(90min)

Country Action Plan Discussion : What are the 1-2 key policies to implement, Adaptation needs for new STEAM curriculum etc

  1. Moderator: Shweta Khurana & Agnes Nathan

Art Hall

18:00-18:30
(30min)

Day 2 Evaluation

  1. Moderator: Carol Qin

Art Hall

18:30- 19:15
(45min)

Transit to Seoul Tower

All

Bus

19:15-21:00
(105min)

Dinner & Seoul Tower Tour

All

Seoul Tower

21:00-21:45
(45min)

Transit back to the Hotel

All

Bus

Day3: December 2 (Friday)

Time

Program

Speaker

Venue

08:00-08:30
(30min)

Announce Day 3/Review Day2

  1. MC: Yvonne Flores

4F Art Hall

08:30-10:00
(90min)

Collaborative Session I:
Country Action Plan Report-Out

Tangible ways to implement STEAM policies. Available STEAM curriculum and resources.

 

  1. Moderator: Shweta Khurana & Agnes Nathan
  2. Asian countries

Art Hall

10:00-10:30
(30min)

Coffee Break

 

Art Hall

10:30-11:30
(60min)

Collaborative Session II:
Working Group Report-Out

Call for Collective Action: Working Group members/champions, How we sustain this momentum

 

  1. Moderator: Yvonne Flores
  2. Asian countries

Art Hall

11:30-12:30
(60min)

ASEA2011 Wrap-Up:
Cr eating the future collectively

  1. Evaluation & sharing thoughts for the next
  2. Closing Remark
  3. Appreciation of Participation

 

  1. Moderator: Yvonne Flores

All

Art Hall

12:30-12:40
(10 min)

Group Photo

All

Art Hall

12:40-14:00
(80min)

Farewell Lunch

All

2F
Four Season Buffet

14:00~

Return to home countries

All

 

End of program